Lär dig mer om notkrav enligt IFRS. Detta webinarium ger dig en uppdatering och genomgång av praktiska erfarenheter och tips vad gäller de notupplysningar som krävs enligt IFRS.
Under webinariet går vi igenom vad som gäller och vad som kan vara bra att tänka på. Vi berättar också lite om vanliga fällor och fel. Vi tar vi bl.a. upp följande frågeställningar:
- Vad står i det konceptuella ramverket angående notupplysningar?
- Vad innebär IASBs projekt ”Disclosure Initiative”
- Vad innebär ändringen i IAS 1 om upplysningar om redovisningsprinciper?
- Vad anges i några av de vanligaste IFRS- standarderna angående notupplysningar?
- Vilka ställningstaganden finns från Nämnden för svensk redovisningstillsyn?
- Vilka praktiska verktyg finns det?
Presentationen hålls av:
Kristin Agnebro, Content Manager på DIB och ansvarig för innehållet i DIB:s svenska IFRS-produkt. Hon har lång erfarenhet av IFRS-regelverket från tidigare befattningar som bl.a. revisor och redovisningsspecialist.
Johan Nilsson arbetar inom produktledning på AARO och är redovisningsexpert med mångårig erfarenhet av kvalificerade redovisningsfrågor från bland annat Bokföringsnämnden och Finansinspektionen.
Gästtalare: Katarina Edholm Lindgren, partner och redovisningsspecialist på BDO.